II Sympozjum Naukowe "Integracja Sztuki i Techniki..."

JG_Logo_SympozjumII Sympozjum „Integracja sztuki i techniki w architekturze i urbanistyce” 3-4 czerwca 2014.

Celem sympozjum jest kolejne spotkanie osób zajmujących się kształtowaniem przestrzeni i wymiana myśli o charakterze i ujęciu interdyscyplinarnym dotycząca zagadnień związanych z szeroko pojętą problematyką sztuki i techniki jako zjawisk silnie łączących się w architekturze i urbanistyce w przeszłości jak i przedstawienie ich aspektów współczesnych. Zebranie problemów i przedstawienie ich w ujęciu ze zróżnicowanego punktu naukowego widzenia będzie ważnym elementem spotkań stanowiąc bazę do dyskusji. Prezentacja i poznanie metod badawczych oraz narzędzi służących do analizy zjawisk historycznych i obecnie obserwowanych stanowić może cenną podstawę do ewolucji kierunków podejmowanych zadań naukowych. Zagadnienia kreacji i twórczych poszukiwań mieszczące się stricte w komponowaniu obiektów w przestrzeni zawsze znajdowały właściwe relacje z techniką jako podstawowym elementem ich realizacji. Jednocześnie przykłady obiektów o wysokim stopniu technologicznego zaawansowania stanowią kanwę do nowych impulsów w architekturze i urbanistyce, czego ostatnio przykładem jest kierunek high-tech oraz poszukiwanie proekologicznych rozwiązań z uwzględnieniem walorów estetyki jako jednego z warunków zrównoważonego rozwoju przestrzeni. Zebranie osób reprezentujących pokrewne dziedziny nauki w tym zakresie zainteresowań stanowić  będzie ważny element przedstawienia spostrzeżeń jak też aparatu naukowego ukierunkowanego na ten obszar dociekań. Prezentacja poglądów i poszukiwań dokonanych w zakresie sztuki i techniki stanowi główne motto sympozjum z położeniem nacisku na wzajemnie przeplatanie się problemów. Równocześnie dyskusja nad nowatorskim ujęciem w architekturze i urbanistyce problemów sztuki i techniki tworzyć ma bazę do określenia specjalistycznych oraz wspólnych porównawczych metod oceny zjawisk w tym zakresie.