Krok w przyszłość 2014/2015

Informujemy, że do ubiegania się o przyznanie stypendium konieczne jest równoczesne spełnienie następujących warunków:

- posiadanie otwartego przewodu doktorskiego,

- posiadanie publikacji na części A lub B wykazu czasopism naukowych (komunikat MNiSW),

- współpraca z co najmniej jednym przedsiębiorstwem w ramach opracowywanej rozprawy doktorskiej (współpraca w trakcie realizacji potwierdzona zawartą umową),

- opracowywanie rozprawy doktorskiej w ramach kierunków matematyczno-przyrodniczych i technologicznych (potwierdzone zaświadczeniem o otwartym przewodem doktorskim w danej dyscyplinie naukowej).

Ponadto informujemy, że dla doktorantów I i II roku studiów doktoranckich odbywanych w ramach kierunków matematyczno-przyrodniczych i technologicznych organizujemy w czerwcu br. szkolenia z zakresu komercjalizacji wiedzy. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

Szkolenia realizowane będą przy wykorzystaniu metodologii Design Thinking. Design Thinking jest to narzędzie skutecznego poszukiwania rozwiązań problemów. Jego siła drzemie w interdyscyplinarnych zespołach, które są w stanie podejść do danego zagadnienia w sposób innowacyjny – poszukiwać kreatywnych, ale i realnych oraz potrzebnych rozwiązań problemów

zgłaszanych przez przedsiębiorców. Design thinking to metodologia projektowania produktów oraz usług bazująca na ciągłej interakcji z potrzebami użytkownika końcowego. Design thinking posiada ponad 30 letnią historię i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jest stosowana z sukcesem na całym świecie przez takie firmy jak Apple czy Google. Design thinking to również metody praktycznego i kreatywnego rozwiązywania problemów, które z pozoru wydają się być trudne bądź nierozwiązywalne. Proces bazuje na analizie pięciu kluczowych elementów – empatii klientów, zdefiniowania ich potrzeb, wymyśleniu pomysłów na ich zaspokojenie, stworzenie fizycznych prototypów i przetestowanie ich na grupie docelowej.

Szkolenia zorganizowane zostaną w dwóch blokach:

Blok nr 1: Zarządzania projektem B+R – od poszukiwania źródeł finansowania, poprzez realizację projektu, po wdrożenie (zagadnienia własności intelektualnej w procesie komercjalizacji, źródła finansowania przedsięwzięć innowacyjnych, zasady przygotowania wniosku patentowego).

Ilość dni: 2 dni szkoleniowe (6 godzin lekcyjnych/1 dzień), miejsce szkolenia: Toruń UMK

Termin: 9-10 czerwca 2014 r.

Blok nr 2: Zakładanie firm spin-off, spin-out oraz modelach komercjalizacji wynalazków.

Ilość dni: 3 dni szkoleniowe (6 godzin lekcyjnych/1 dzień), miejsce szkolenia: Bydgoszcz UTP.

Termin: 25-27 czerwca 2014 r.

Szkolenia będą obejmowały m.in. zagadnienia dzięki którym uczestnicy uzyskają następującą wiedzę i umiejętności:

1. właściwego klasyfikowania prowadzonych prac badawczych, a tym samym kierowania do  poprawnych konkursów i odpowiednich instytucji finansujących (rozpoznawanie poszczególnych typów badań oraz ich potencjalnych rezultatów, również w aspekcie komercjalizacji i  wdrożeń);
  2. wyszukiwania konkursów, działań, programów, do których można aplikować o finansowanie zadanego rodzaju prac badawczych (wiedza dająca zdolność dywersyfikacji jednostek finansujących w zależności do rodzaju badań, charakteru uzyskiwanych rezultatów oraz wymagań instytucjonalnych podmiotów realizujących);
  3. jak przekształcić pomysły i założenia projektowe w schemat oddający kompleksowość i wzajemne zależności wszelkich działań;
  4. jak przygotować atrakcyjny i skuteczny wniosek projektu badawczego;
  5. zarządzania projektem – najważniejsze aspekty realizacji projektów w aspekcie poprawności, adekwatności narzędzi i działań oraz planowanych rezultatów;
  6. rozpoznawania istotności działań związanych z pracą z zespołem (budowanie zespołu), kierowaniem zespołem (koordynator projektu jako lider zarządzający a nie rządzący), motywowaniem i komunikacją w zespole.

Uprzejmie prosimy o przekazanie na Państwa Wydziale informacji o naborze wniosków stypendialnych i ofercie szkoleniowej.

Z poważaniem,

Czesław Ficner