wydzia

Ogólnopolski Zjazd Dziekanów Kierunku Budownictwo

banner_zjazd

W dniach 26÷28 maja 2014 roku odbywać się będzie w Bydgoszczy Ogólnopolski Zjazd Dziekanów wydziałów prowadzących kierunek studiów budownictwo. Zaszczyt organizacji tegorocznego Zjazdu przypadł Wydziałowi Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Jest to znaczące wydarzenie, które jest niezwykłym wyróżnieniem dla naszego Wydziału.

W Ogólnopolskim Zjeździe Dziekanów wydziałów prowadzących kierunek budownictwo biorą udział reprezentanci wszystkich uczelni akademickich, na których prowadzony jest kierunek budownictwo – w osobach dziekanów i prodziekanów poszczególnych wydziałów.

Zgodnie z ustaleniami dokonanymi na ostatnim ogólnopolskim zjeździe dziekanów wydziałów uczelni akademickich prowadzących kierunek studiów budownictwo – w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, w dniach 5-7 czerwca 2013 roku wiodącą tematyką będzie pewnego rodzaju standaryzacja programów kształcenia na kierunku budownictwo z zachowaniem obowiązujących zasad Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK) i Systemu Bolońskiego (Deklaracji Bolońskiej). Zwykle twierdzi się, że zwłaszcza KRK mają sprzyjać poprawianiu efektywności kształcenia oraz większej mobilności studentów i kadr inżynierskich w tzw. Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego,  nieskrępowanej mobilności studentów w kraju, a ponadto w programach kształcenia powinno się uwzględnić specyfikę regionu w kształtowaniu własnych programów i planów studiów. Tak szczytne i oczywiście słuszne postulaty, a jednocześnie duża dowolność w definiowaniu KRK może być jednak przyczyną wielu paradoksów i zdecydowanie może utrudnić osiąganie, np. zakładanej i oczekiwanej mobilności.

Naszym zamiarem było przygotowanie na Zjazd Dziekanów ‘Bydgoszcz 2014 projektu (propozycji) wzorcowego programu kształcenia na kierunku studiów budownictwo.  Przy tworzeniu tego wzorca korzystaliśmy z propozycji różnych ośrodków akademickich prowadzących kierunek studiów budownictwo i instytucji, których domeną jest szkolnictwo wyższe oraz samorządu zawodowego inżynierów budownictwa (Polska Izba Inżynierów Budownictwa). Taki projekt wzorcowego programu studiów na kierunku budownictwo został opracowany i w zwartej formie zostanie udostępniony wszystkim Uczestnikom Zjazdu.

Prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki

Dziekan WBAiIŚ UTP w Bydgoszczy